وبلاگ اختصاصی دانشجویان گیاه پزشکی
دانشگاه مراغه
خواص و نقش آلکالوئید ها در گیاهان دارویی
آلکالوئید ها :
از مهم ترین فرآورده ای حاصل از متابولیسم ثانویه در گیاهان بوده و دارای یک یا چند اتم نیتروژن (منبع ذخیره نیتروژن ) و خاصیت قلیایی ( بازی ) می باشند و تاکنون بیش از 5000 نوع آلکالوئید شناسایی شده است .

آلکالوئید مرفین C17H19O3N آلکالوئید کدئین C18H21O3N
آلکالوئید ها ممکن است در اندام های مختلف گیاهان از قبیل پوست ( ریشه انار ) ، کپسول ( خشخاش ) ، برگ ( تاتوره ) ، میوه ( شاهدانه ) ، دانه ( بذر البنگ ) یافت شوند .

خواص و تاثیر عمده آلکالوئید ها بر روی سیستم عصبی و خاصیت مسکنی مانند آلکالوئید های مرفین در خشخاش می باشد . از سایر خواص آنها می توان به خاصیت ضد سرطانی آلکالوئید های وین کریستین و وین بلاستین در سورنجان ، ضد انقباض در تاتوره ، محرک آلکالوئید کافئین در قهوه و چای ، خلسه آور آلکالوئید مسکالین در کاکتوس ، ضد کرم و انگل در ریشه انار و... نام برد .

از خانواده های ( تیره های ) بدون آلکالوئید می توان به Lamiaceae ، Rosaceae ، Coniferae و از خانواده های دارای آلکالوئید هی توان به Solanacea ، Papaveraceae و Rubiaceae اشاره نمود .

تذکر مهم :

از آنجا که آلکالوئید ها اکثرا سمی و مرگ آور می باشند استخراج و استفاده از گیاهان دارویی آلکالوئید دار تنها و تنها باید در کارخانه های مربوطه و زیر نظر متخصصان فن صورت گیرد .

نقش آلکالوئید ها در گیاهان :
1- منبع ذخیره نیتروژن
2- دافع برخی آفات و حشرات و علف خواران
3_ تنظیم رشد گیاه

مواد موجود در گروههای اصلی :1- آلکالوئیدها : ترکیبات پیچیده ی ازت دار بوده و نوع بازی آن ها معمولأ اثرات قوی فیزیولوژیک دارد. ضمنأ آنها اکثرأ سموم گیاهی بسیار موثر و دارای اثرات خاصی نیز هستند.الکالوئیدها را بر حسب ترکیبات شیمیایی و خصوصأ ساختمان ملکولی آنها در چندین دسته و گروه تقسیم بندی می کنند.الف) فنیل آلانین : کاپسائیسین در فلفل- کلشیسین در ارکیده
ب ) آلکالوئید ایزوکینولئیک :
مرفین، اتیل مرفین، کدئین، پاپاورین ، آلکالوئیدهای ایندولیک : ارگومترین، ارگوتامین از زنگ غلاتج ) آلکالوئیدهای کینولئیک : شاخه برگدار سداب معمولی
د ) آلکالوئیدهای پیریدیک و پیپریدیک :
ریسینین در کرچک - تری گونلین در شنبلیله - کونین(سم خطرناک ) در شوکران کبیر.ه ) آلکالوئیدهای استروئید : ریشه بنفشه معطر - تاج الملوک (آکونیتین به عنوان مثال )

[ شنبه ششم فروردین ۱۳۹۰ ] [ 19:51 ] [ محسن دوربین ]
About

با سلام خدمت دوستان عزیز
امیدوارم مطالب وبلاگ براتون مفید واقع شده باشه.این وبلاگ متعلق به تمام کلاسمون هست نه مربوط به یه نفر.پس.ازتون خواهشمندم در نویسدگی و ارائه مطالب لازم با کلاسمون همکاری کنید...تشکر
محسن دوربین
Blog Custom